Blog

Różnice między liderem projektu a managerem projektu

Dodane przez Styczeń 15, 2019 Brak komentarzy

 

Czym się różni lider projektu od kierownika projektu?

 

W świecie biznesu pojęcia ,,lider projektu’’ i ,,menager projektu’’ są często używane zamiennie. Słusznie? A może nie? Czy ,,lider projektu’’ i ,,menager projektu’’ naprawdę znaczą to samo? Jeżeli chcesz to wiedzieć, czytaj dalej. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tej kwestii. Wskażemy różnice i podobieństwa między liderem a menagerem, porównamy ich pozycje i kompetencje, wyjaśnimy, dlaczego znajomość różnic między obydwoma funkcjami jest ważna.

Kim jest lider projektu a kim menager projektu?

 

Ogólnie rzecz biorąc, lider projektu może być menagerem projektu, ale menager projektu nie jest liderem, chociaż niektóre ich zadania są zbieżne. Obaj realizują projekty i dopilnowują, aby wszystkie zostały sfinalizowane. Niemniej ich role nie są takie same.

Lider projektu

  • Kieruje ludźmi w czasie prac nad projektem przez cały okres jego trwania. Przekazuje swoim współpracownikom wszystkie podstawowe informacje dotyczące projektu. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów, służy zespołowi realizującemu zadania swoja pomocą i radą.
  • Jest zainteresowany efektem końcowym wdrażania projektu. Jego celem jest zapewnienie jak najlepszej realizacji projektu. Aby każdy szczegół był należycie dopieszczony i nie było miejsca na wątpliwości.
  • Ma wizję, w którą angażuje ludzi. Motywuje ich, udziela wskazówek, dzieli się pomysłami. Słucha zespołu, dba o jego potrzeby i zwraca uwagę na to, jak czują się pracownicy. Dba o to, aby atmosfera w pracy była przyjazna, a praca wykonywana produktywnie i z zaangażowaniem.
  • Ma pod sobą ludzi. Ma więcej swobody w wydawaniu poleceń i kontrolowaniu współpracownikami niż manager projektu. Jest głową projektu.
  • Nadaje sens pracy zespołu. Sprawia, że ma ona ma istotne znaczenie dla projektu. Dzięki niemu ludzie czują, że ich praca jest doceniana. Jest duchowym wsparciem dla swoich współpracowników.

Sprawdź jak przedstawiają się zarobki lidera projektu.

Manager projektu

  • Dba o dotrzymywanie terminów. Skoro j projekt, to trzeba go zrealizować. Każdy musi wykonać swoją pracę i to jest najważniejsze.
  • Ma taktyczne podejście do realizacji projektu. Zajmuje się budżetem, harmonogramem, terminami, dokumentacją, , zasobami ludzkimi itp. Rola manager projektu nie jest motywowanie ludzi a utrzymanie porządku.
  • Dokumentuje postęp pracy nad projektem. Jest też odpowiedzialny za dostarczanie aktualnych informacji o ewentualnych przeszkodach w jego realizacji.
  • Jest niżej od lidera projektu w hierarchii kompetencji,. Nie ma takiej swobody w kwestii kierowania ludźmi. Zarządza projektem i to jest jego główna rola.

 

Manager projektu i lider projektu a kwestia przywództwa

Zarówno bycie managerem projektu jak i liderem projektu wymaga dużego nakładu pracy w zakresie zarządzania danymi oraz ich analizy, a także wszelkimi informacjami związanymi z postępami prac nad projektem. To niełatwa praca, niezależnie od konkretnych kompetencji, ponieważ oba stanowiska łączy jedna kluczowa idea – przywództwo, kierowanie ludźmi przez wszystkie etapy wdrażania projektu. No i należy pamiętać o tym, że dobry lider nie tylko rozmawia, ale i robi, co może, żeby usprawnić pracę zespołu.

Ponieważ zadania w przypadku obydwu tych ról muszą być wykonywane z dbałością o szczegóły, niezwykle ważnym jest, aby zawsze mieć dostęp do wszystkich niezbędnych danych. Ułatwią mu to najnowsze zdobycze technologiczne, narzędzia usprawniające pracę, takie jak TimeCamp.

 

timecamp-screenshot

Screenshot z programu TimeCamp – polskiego narzędzia za liderów i menadżerów projektu rodem z Wrocławia

 

Lider musi wiedzieć, ile czasu jego współpracownicy poświęcają na pracę, jaki jest budżet, dochody i ile pieniędzy wydaje się na różne zadania, do kogo są przypisane dane zadania i projekty. Dużą zaletą oprogramowania TimeCamp jest fakturowanie i szeroki wachlarz integracji, które pozwalają na pracę nad różnymi aspektami projektu w jednym miejscu.

TimeCamp ułatwi pracę każdemu liderowi. Jeśli lubisz mieć wszystko pod kontrolą, to ta aplikacja jest w sam raz dla Ciebie, nieważne, jesteś liderem projektu czy jego managerem, bo pozwoli Ci obserwować postępy prac nad projektami.

Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z używania TimeCampa i zarejestruj się już dziś zupełnie za darmo, klikając  TUTAJ. Odkryj walory w pełni zautomatyzowanej pracy!

 

Podsumowanie

Nawet jeśli role lidera projektu i jego managera projektu mogą wydawać się podobne, istnieją między nimi istotne różnice.  Zanim zaczniesz pracować nad innym projektem, upewnij się, że je rozumiesz. Nie chcesz przecież tyrać za dwóch, wykonując pracę lidera projektu, chociaż miałeś być tylko jego managerem!