BlogTime TrackingZarządzanie czasem

Jak uniknąć rozpraszania uwagi w pracy?

Dodane przez Październik 28, 2018 Brak komentarzy

 

Efektywność i produktywność w pracy są bardziej związane z jakością pracy niż z jej ilością, dlatego tak ważne są m.in. przerwy, czas na regenerację i odpoczynek.  Dość popularną metodą synchronizacji odpoczynku z pracą jest technika Pomodoro. Pracujemy w 25-minotowych interwałach, a po każdym z nich mamy 5-minutową przerwę. Po 3-4 takich cyklach robimy dłuższą, półgodziną przerwę. Przerwy te dzielimy ,zatem, na niewybijające z rytmu oraz na resetujące.

Niektórzy uważają, że korzystanie z Facebooka podczas czasu wolnego od pracy nie zaszkodzi twojemu odpoczynkowi, ale to nieprawda. Na Facebooku atakuje cię zbyt dużo bodźców stymulujących aktywność mózgu, który powinien w tym czasie odpoczywać. Przerwa, którą poświęcasz na rozmowę z szefem, też nie jest dobra. Co innego ta spędzona na rozmowie z koleżanką przy kawie w stołówce, bowiem pomoże ci się odprężyć.

 

Narzędzia pomagające w kontrolować pracę

 

Istnieją trzy metody, które pomogą ci wyeliminować rozpraszacze w pracy oraz uzyskać całkowitą kontrolę nad swoją pracą i czasem poświęcanym na jej wykonanie:

– monitorowanie aktywności komuterowej użytkownika – narzędzia, które pozwalają ci kontrolować to, co robisz na komputerze, takie jak TimeCamp. Po instalacji aplikacji desktopowej na komputerze, TimeCamp ewidencjonuje czas pracy spędzonej w poszczególnych aplikacjach, rejestrując tym samym poszczególne czynności, które wykonujesz na komputerze, dzięki czemu możesz dokładnie wyliczyć co i ile czasu zajmuje.

 

– narzędzia blokujące – narzędzia (FocusMe i podobne) uniemożliwiające użytkownikowi komputera korzystanie z określonych stron (Facebook, Twitter itp.), ażeby nie kusiło go do korzystania z nich.

– narzędzia do rejestracji czasu pracy nad projektami – w tym wypadku również możesz skorzystać z TimeCampa. Użyj do tego oferowanych przez narzędzie timesheetów, które pozwolą ci manualnie rejestrować czas pracy nad zadaniami. Możesz także skorzystać z aplikacji desktopowej, aby przełączać się dwoma kliknięciami między poszczególnymi zadaniami i rejestrować czas pracy nad nimi.

Traktuj czas jak koszt firmy

W agencjach kreatywnych czy firmach IT największe pieniądze nie są zazwyczaj wydawane na materiały czy zakup licencji na oprogramowanie a pracowników, dokładniej, opłacenie czasu ich pracy. Można go, oczywiście, ograniczyć, ale krótki czas pracy rzadko przekłada się na jej jaskość. Dlatego coraz częstszym widokiem w firmach, które starają się przyjąć standardy typowe dla Google, są kanapę. Ważne jest jednak, aby czas drzemki na niej nie przekroczył maksymalnie 25 minut. Dłuższy sen utrudnia bowiem przebudzenie się i powrót do obowiązków.